Brazil savladao Austriju i najavio pohod na titulu prvaka svijeta

Nogometna reprezentacija Brazila savladala je Austriju na Ernst Happel stadionu u Beču rezultatom 3:0 u generalnoj probi pred nastup na Svjetskom prvenstvu te će kao prvi favoriti za osvajanje Mundijala stići u Rusiju.

Austrija se prije ovog meča nalazila u sjajnom nizu rezultata pošto su ostvarili sedam uzastopnih pobjeda, među kojima su bile one protiv Srbije, Urugvaja, Slovenije, Rusije i Njemačke, ali protiv sjajnih Brazilaca na domaćem terenu nisu imali gotovo nikakve šanse.

Kao i u meču protiv Hrvatske, Brazil je u nešto sporijem ritmu započeo utakmicu, a priliku od prve minute dobio je i oporavljeni Neymar. Prvu šansu imao je Casemiro u osmoj minuti kada je njegov siloviti udarac otišao malo pored gola, a uzvratio je Arnautović na drugoj strani koji je šutirao preko gola.

Devet minuta prije kraja prvog poluvremena, tačnije u 36. minuti, Brazil je došao u vodstvo. Lopta se nakon jednog kornera i gužve u kaznenom prostoru Austrije odbila do Gabriel Jesusa, a napadač Manchester Cityja rutinski šalje loptu u nebranjeni dio mreže Lindnera i to je bio rezultat prvog poluvremena.

Pitanje pobjednika odlučio je sjajni Neymar u 63. minuti kada je nakon asistencije Williana lijepim driblingom doslovno na leđa bacio svog protivnika, a onda prizemnim udarcem matira domaćeg golmana za 2:0, a šest minuta nakon toga Coutinho je iskoristio asistenciju Firmina i pogodio za 3:0.

Do kraja meča Austrija je imala nekoliko dobrih pokušaja, baš kao i Brazil, ali nije bilo pogodaka, pa je meč završen rezultatom 3:0.

Brazil će na Svjetskom prvenstvu igrati u grupi E sa Švicarskom, Kostarikom i Srbijom.

(klix.ba, foto:EPA-EFE)