Navijači Fenerbahčea u Istanbulu skandirali Putinu na utakmici sa Dinamom iz Kijeva

Scene u kojima stadionom Sukru Saracoglu odjekuje “Vladimir Putin” obišle su svijet, a to su priredili navijači Fenerbahcea u utakmici Lige prvaka protiv Dynamo Kieva.

Navijači turskog Fenerbahcea sinoć su skandirali u znak podrške Vladimiru Putinu i tako provocirali goste iz Ukrajine koji prolaze kroz rat sa Rusijom još od februara.

Do skandiranja je došlo nakon što je Dynamo Kiev poveo rezultatom 1:0 preko Vitalija Bujalskog u 57. minuti meča. Fenerbahče je do kraja utakmice izjednačio, ali su Ukrajinci prošli dalje nakon produžetaka i pogotka Oleksandra Karavaeva za treće pretkolo Lige prvaka.

“Nisam očekivao ovakvo skandiranje. Šteta”, rekao je trener Dynama Mircea Lucescu, koji je već radio u Turskoj i vodio najveće rivale Fenerbahčea, Bešiktaš i Galatasaray.

Ukrajinski ambasador Vasil Bodnar osudio je skandiranje Putinu riječima da bi nogomet trebao biti fer igra te da je Dynamo korektno prošao dalje, ali da je poražavajuće čuti “skandiranje u korist ubice i agresora koji bombarduje Ukrajinu”.

Međutim, čini se da su navijači Fenerbahčea ipak bili isprovocirani.

Do skandiranja je došlo nakon što je Dynamo Kiev poveo rezultatom 1:0 preko Vitalija Bujalskog u 57. minuti meča, koji je tom prilikom prišao tribini s navijačima Fenera i provocirao ih je imitirajući orla, simbola Bešiktaša, ljutog rivala Fenerbahčea, a što je u prvi mah promaklo mnogima.

To je potpuno razbjesnilo navijače domaćih, koji su nakon toga počeli da skandiraju “La, la, la, Vladimir Putin”.