Jokić i Denver nastavljaju sa dominacijom: Srpski i crnogorski centri priredili spektakl u novoj NBA noći

Nikola Jokić i Nikola Vučević priredili su istinski NBA spetakl u Orlandu, gdje je Denver predvođen srpskim centrom poslije produžetka trijumfovao sa 118:124 i, sedmom uzastopnom pobjedom, preuzeo lidersku poziciju u Zapadnoj konferenciji.

Ako nije neki veliki derbi, Jokić i ekipa iz Kolorada obično samelju rivala u jednom trenutku utakmice, pa uživaju do kraja. Sada su se ekipe čak 19 puta smjenjivale u vođstvu.

Denver ima najbolju NBA odbranu od dalekometnih šuteva. A primio je 20 trojki u Orlandu.

Koliko je Nagetsima bilo teško na ovom gostovanju svjedoči i da su u prvoj četvrtini poveli sa 12 poena razlike (10:22), a onda dozvolili rivalu da u toj istoj dionici povede. Kad god bi Denver ponovo dolazio u vođstvo, domaćin bi ga stizao i prestizao. Na kraju je tu bilo i rezultatske drame, i bijesa igrača Orlanda, isključenja i – Jokićevih bravura.

A bjesneli su domaći jer je Denver izveo čak 37 slobodna bacanja, a oni svega osam. Prvo tek devet minuta prije kraja četvrte četvrtine. Ivan Furnije se bunio zbog sudijskog kriterijuma, pa je drugu tehničku grešku dobio upravo iz tog razloga.

– Nikada se kao tim ne žalimo na arbitre. I, kada nešto kažemo na tu temu – dosude nam tehničku!? – nije mogao da se načudi Furnije.

Ali, nisu arbitri samo tako nervirali pristalice i članove Orlando Medžika. U produžetku je, 20,8 sekundi prije kraja, Džamal Marej, najbolji strijelac Nagetsa na ovom meču (31 poen) istupio nogom van terena. Niti su sudije to “svirale”, niti su reagovale na buku s tribina kada je publika vidjela na velikom ekranu kakav je propust bio u pitanju. Ali, NBA pravila suđenja su bila jasna – nema pregleda snimka ako sudije nisu najprije dosudile “aut”.

I, kada se sve sabralo i oduzelo, a Orlando svom silinom pokušavao da iskoristi činjenicu da za Denver ovoga puta nije igrao njegov ovosezonski najbolji strijelac, Geri Haris, Jokić je bio taj koji je uz Mareja presuđivao ekipi Medžika.

Imao je ne samo jednu asistenciju bez gledanja…

Zapravo, bio je ponovo vrlo blizu tripl dabl učinka. Nikola Jokić je za 34 minuta na parketu postigao 12 poena (šut nešto slabiji no inače – 4/10 za dva, 1/3 za tri), ali je imao i čak 13 asistencija, osam skokova, kao i jednu “krađu”.

Vodio je veliku borbu sa imenjakom Vučevićem (24 poena, 15 skokova, četiri asistencije), ali je pogađao kad treba, a razigravao saigrače na idealan način – kad god bi Orlando mislio “imamo ih!”.

Nisu ih imali na kraju. Iako su potpuno zbunili odbranu Nagetsa na kraju četvrte dionice i došli do nebranjenog šuta za tri poena, kojim su i izborili produžetak:

Međutim, nakon što je u nekoliko navrata potpuno nadmudrio Vučevića, Nikola Jokić je to je uradio i na kraju meča. Njegov pogodak sa “zadnje” noge, poslije iskoraka unazad, odveo je goste na nedostižnih “+7” u produžetku. Orlando jeste “imao” Denver. Jokić se pobrinuo da Nagetsi pobjegnu iz tog stiska – i odu na vrh Zapadne konferencije.

– Počeli smo sezonu sa 9-1, a onda smo izgubili nekoliko utakmica u nizu. Vratili smo se na pobjedničke staze, iako nam nekoliko igrača nedostaje. Ostatak ekipe igra dobro, nesebično… Hoćemo da šokiramo svet – uz osmjeh je rekao poslije meča srpski as.