Hrvatska nakon penala prošla u četvrtfinale Svjetskog prvenstva

Hrvatska – Danska 3:2 (1:1) nakon penala. Hrvatska je u četvrtfinalu SP-a. Junak utakmice je Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri penala Dancima.

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je obranio tri jedanaesterca u raspucavanju, a pobjednički pogodak za četvrtfinale postigao je Ivan Rakitić.

Danska je povela nakon samo 58 sekundi igre golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u 4. minuti.

Hrvatska je imala veliku priliku riješiti pitanje pobjednika prije izvođenja jedanaesteraca, ali je udarac Luke Modrića s bijele točke u 116. minuti obranio Kasper Schmeichel.

Danska je svoj pogodak postigla nakon što je Knudsen rukom ubacio loptu duboko u hrvatski kazneni prostor, do nje je stigao Delaney, no njega su odlično blokirali Rebić i Vrsaljko. Ipak, do prostora za šut stigao je Mathias Jorgensen, pa iako se nije radilo o jakom udarcu bio je upućen iz velike blizine, pa je izmigoljio Subašiću u gol.

Rano primljen pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku koja je poravnala već u 4. minuti. Rebić i Vrsaljko su kombinirali na desnoj strani, uslijedio je ubačaj na koji Danci nisu dobro reagirali. Delaney je napucao u glavu Christensena, a lopta se idealno odbila za Mandžukića koji je jakim udarcem probio Schmeichela.

Hrvatska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Sočiju od 20 sati igrati protiv domaćina Rusije koja je također boljim izvođenjem jedanaesteraca svladala Španjolsku 5:4.

Bila je to jako neobična, rekli bismo čak i bizarna utakmica. Tek što se krenulo s centra Danska je povela. Knudsen, koji aut baca jače, oštrije i dulje nego što većina igrača izvodi korner, loptu je bacio u srce kaznenog prostora Hrvatske. Zaplivala je cijela uža obrana Hrvatske, nitko nije uspio očistiti sve dok do lopte nije došao Jorgensen, koji ju je nekako uspio zavući iza Subašićevih leđa.

Danci se nisu uspjeli pošteno ni proveseliti, a Hrvatska je izjednačila na sličan način kako je primila gol. Igrači Danske u 4. minuti su se međusobno gađali u svom kaznenom prostoru, dok do šuta nije stigao Mandžukić. Snažan udarac, sjajni Schmeichel nije imao šanse, i na semaforu je stajalo 1:1.

Nakon nevjerojatnog početka, utakmica se malo primirila. Hrvatska je tijekom prvog poluvremena dominirala, Luka Modrić je dirigirao terenom, držao je sve konce igre u svojim nogama, ali Hrvatska do prave šanse nije mogla.

U drugom poluvremenu drugačija slika na terenu. Izgledalo je kao da je Hrvatska počela igrati igru kakvu je Danska željela da Dalićevi igrači igraju. Rastrzana i nervozna igra odgovarala je Dancima, koji su imali više od igre. Knudsen je mrcvario hrvatsku obranu dugačkim bacanjima iz auta, vezni red Danske bio je na svakoj ničijoj lopti, a iz tih odbijanaca imali su niz odličnih šansi i samo zbog nespretnosti Braithwaitea i Jorgensena Danci nisu zabili gol.

U produžecima sličan scenarij. Danci su ulaskom Sista imali niz prilika, a onda je u 116. minuti dosuđen penal za Hrvatsku. Modrić je fantastično izbacio Rebića koji je izlazi pred Schmeichela, dribla ga i trenutak prije nego što će gurnuti loptu u praznu mrežu, ruši ga Jorgensen. Penal čist da čistiji nije mogao biti i žuti karton za strijelca prvog gola na utakmici.

Kapetan Modrić je preuzeo odgovornost. Nije loše šutirao, gađao je dolje u golmanovu lijevu stranu, ali veliki Kasper Schmeichel sjajno je obranio.

Tada je postalo jasno da će se izvoditi penali, a tamo je junačina bio Danijel Subašić koji je skinuo čak tri danska udarca s bijele točke. Schmeichel je obranio Badelju i Pivariću, ali to nije bilo dovoljno. Hrvatska je u četvrtfinalu SP-a.