Kobni jedanaesterci: Škotska ide na Evropsko prvenstvo, Srbija ostaje kod kuće

Ni posle 21 godine reprezentacija Srbije neće igrati na smotri Starog kontinenta. Orlovi su posle penala položili koplja. Škotska će na EP prvi put posle 1996. godine – 1:1 – 4:5 jedanaesterci.

Negledljiv meč u kome je taktika odigrala ključnu ulogu sve do poslednjih sekundi, piše Sportski žurnal.

Škoti su od starta igrali presing, Orlovi se nisu snašli, odigrali su očajno, bez ijedne šanse u prvom poluvremenu meča koji je vodio na Evropsko prvenstvo. Iz tog dela jedino vredno pažnje je šut Lukića sa 18 metara, završio je nedaleko od stative.

Činilo se da je trenutak odluke bio 52. minut kada je Kostić pred kaznenim Orlova loptu dao rivalima. Kristi je prihvatio, vrteo se u kapici kaznenog, a onda je iz okreta šutirao ispod noge Gudelja i pored skamenjenog Stefana Mitrovića, bacio se golman Rajković, ali je lopta liznula unutrašnju stranu stative i odbila se u mrežu – 0:1.

Ništa to nije promenilo na terenu, anemični Orlovi, bezidejni, morali su da jure rezultat, a više su se branili.

Nakon gola gostiju samo jedna prava prilika, iskreirale su je izmene u 85. minutu, Katai je proigrao Mladenovića, usledio je centaršut sa leve strane, utrčao je Jović, trznuo glavom sa sedam metara, lopta je prohujala kraj stative.

Kada se očekivao poslednji sudisjki zvižduk korner za Orlove. Mladenović je centrirao, Mektominej je na ivici peterca pustio Jovića, koji je iskoristio što je ostao sam, skočio je, trznuo glavom, lopta se odbila od zemlju i krenula u gornji ćošak, opružio se golman Maršal, ali nije uspeo da je dohvati – 1:1.

U prvom produžetku jedna odlična prilika, u 99. minutu posle kornera za Srbiju lopta je izbijena iz kaznenog, Gudelj je dočekao i sjajno šutirao sa 22 metra, golman se bacio i vrhovima prstiju je skrenuo u korner. U 103. minutu je sa 18 metara pokušao i Katai, lopta je prošla pola metra od stative.

Srbija je sve okrenula u svoju korist u nastavku, tome je doprinela prinudna promena taktike iz 3-5-2 u 4-4-2 kada se jurio minus.

Do kraja izglednih prilika više nije bilo.

Prvih devet izvođača na penalima bilo je nepogrešivo, a onda je kao poslednji loptu uzeo najbolji strelac reprezentacije Srbije Aleksandar Mitrović, ali ga je Maršal pročitao.

Slavlje je odloženo za nekoliko sekundi, ali Orlove nije spasio ni VAR, Maršal nije krenuo ranije sa linije.

Škotska je na EP u D grupi sa Engleskom, Hrvatskom i Češkom.

Raspored kaže da turnir otvoraju 14. juna sa Češkom na Hempden parku u Glazgovu.

U drugom kolu igraju na Vembliju u Londonu sa Engleskom.

Poslednji meč u grupi je zakazan za 22. jun sa Hrvatskom, opet na Hempden parku u Glazgovu.