LE: Rapid u Beču savladao zagrebački Dinamo

Dinamo iz Zagreba je u 3. kolu skupine H Europa lige izgubio od Rapida u Beču 2:1 i zakomplicirao situaciju u skupini.

Austrijanci su slavili golovima Grülla u 9. i Hofmanna u 34. minuti. Za Dinamo je zabio Oršić u 24. minuti. Krznarova momčad odigrala je utakmicu ispod svakog nivoa.

Jedan dobar napad u prvoj minuti, majstorski gol Oršića i jedna polušansa koju Oršić nije realizirao je apsolutno sve što je Dinamo pokazao u Beču. Na što je nalikovala Dinamova igra, najbolje govori podatak da je u drugom poluvremenu imao točno 0 udaraca na gol, a morao je hvatati rezultatski zaostatak.

Dinamo je na Rujevici odigrao jako dobro drugo poluvrijeme i stigao vodstvo Rijeke od 3:0 pa su svi očekivali da će Dinamo u Beču krenuti u formaciji 3-5-2 s kojom je skoro potpuno okrenuo susret protiv Rijeke. No, Damir Krznar ponovo se odlučio za četvoricu u zadnjoj liniji. Franjić se vratio na lijevi bok, a u sredini se pojavio Amer Gojak koji je ove sezone imao uglavnom epizodne uloge.

Da to sve skupa nikako neće funkcionirati, vidjelo se već u uvodnim minutama jer su Austrijanci s dva, tri dodavanja dolazili pred šesnaesterac. Nikakve suradnje nije bilo između Mišića, Gojaka i Ivanušeca pa je u 6. minuti Ivanušec izgubio loptu koja u dva dodavanja dolazi do Kare, a on u jako dobroj situaciji puca ravno u Livakovića.

Tri minute kasnije Rapid je poveo nakon grozne reakcije Dinamove obrane. Arase je spasio loptu da ne ode u gol-aut, nitko nije izašao na njega pa je on poslao nisku loptu u šesnaesterac. Tamo, pak, nitko nije zatvorio Grülla koji je s desetak metara rutinski pogodio za vodstvo Rapida. Četiri minute kasnije Kara je mogao možda i riješiti susret nakon što je pobjegao po lijevoj strani, ali je Livaković odlično izašao, skratio kut i spasio siguran gol.

Jedini bljesak

Dinamo se mučio s organizacijom napada, a do izjednačenja je došao u 24. minuti nakon fantastične reakcije Oršića. Jednu izbijenu loptu u šesnaesterac je vratio Ivanušec, Oršić je iz drugog plana sjajno primio loptu i onda iz okreta zakucao u gol za 1:1.

Očekivalo se da će gol stabilizirati igru Dinama, ali ništa se nije promijenilo pa je u 30. minuti Kara iz dobre situacije pucao preko gola da bi Rapid u 34. minuti opet poveo. Menalo je napravio prekršaj na lijevoj strani, Grüll je ubacio, Lauritsen je zakasnio zatvoriti Hofmanna i on je glavom bez problema zabio kraj nemoćnog Livakovića za novo vodstvo i, pokazalo se, tri boda.

Sve bi možda drukčije završilo da je u 37. minuti Oršić bolje pucao nakon dobre kontre Petkovića koji je dvije minute kasnije izašao iz igre zbog udarca u glavu.

Krznar je na poluvremenu u svlačionici ostavio Lauritsena i Gojaka, a ubacio Šutala i Baturinu te se, kao na Rujevici, vratio u formaciju s tri igrača u zadnjoj liniji. No, Dinamo je i dalje izgledao potpuno nepovezano i bezidejno, a kako je utakmica odmicala, Austrijanci su ih uvukli u svoju igru dizanja tenzija, grubih prekršaja i rasprave s groznom ukrajinskom sutkinjom Katerinom Monzul. Dojam je da Dinamo ne bi zabio da se igralo još 90 minuta i Rapid je bez ikakvih problema do kraja susreta čuvao svoju prednost, a u 69. minuti mogao je potpuno riješiti susret. Kara je primio loptu na rubu šesnaesterca, okrenuo se i odlično pucao, ali je Livaković sjajnom reakcijom spasio siguran gol.

Krznar je uoči utakmice imao dosta problema s ozljedama. Od prije nema Ademija i Jurića, jučer se ozlijedio i Duje Čop, a u prvom poluvremenu Petković, no teško je naći bilo kakvo opravdanje za ovakvu predstavu s kojom je Dinamo vratio Rapid u igru u ovoj skupini i pobjeda za dva tjedna u Maksimiru mu je sad praktički imperativ.