Poražena i Francuska: Košarkašice Srbije prvakinje Evrope

Košarkašice Srbije osvojile su titulu prvaka Evrope pobedom nad Francuskom u finalu rezultatom 63:54.

Francuska je u meč ušla nešto bolje, trojkom Valerijane Vukosavljević su stigle do 5:2, kada se razigrala Sonja Vasić. Prvo je pogodila za tri, odigrala sjawjno leđima (7:7), a pogotkom Ane Dabović za tri izabranice Marine Maljković su stigle do 10:7, i tu prednost su sačuvale do kraja prve četvrtine, koju su rešile u svoju korist, 14:11.

Sjajno je otvorena druga deonica, poenima Ivon Anderson i Anđele Dugalić razlika je otišla na +7, ali je Gebi Vilijams pogodila trojku, a uz još dva koša Francuska je došla do poravnanja.

Na seriju Francuske usledio je brutalan odgovor Srbije, koja je poenima Anderson, Jelene Bruks, zatim trojkom Vasić došla do +13 (31:18), ali je u završnici poluvremena usledio pad, pre svega u odbrani. Vezala je Francuska dve trojke, precizne su bile Vukosavljević i Sara Mišel, dok je Vukosavljevićka sa penala postavila konačnih 31:26 nakon prvih 20 minuta igre.

Početak druge deonice protekao je u apsolutnoj dominaciji Srbije, koja je na sjajnu odbranu dodala i osam poena, od čega dve trojke Ane Dabović, pa je rezultat sredinom treće deonice bio 39:26, a poenima Ivon Anderson nakon savršene asistencije Tine Krajišnik razlika je otišla na +15.

Razlika je nastavila da raste, pa je nakon trojke Nevene Jovanović ona otišla do 46:28 sredinom treće deonice, ali je potom usledio pad. Francuska je Srbiju spustila na dva poena do kraja četvrtine, postigla 12, pa je pred završnih 10 minuta prednost bila samo osam poena razlike.

Nakon što nijedna ekipa nije poentirala u prvom minutu poslednje deonice prvo je Ivon Anderson pogodila za dva, nadovezala se Jelena Bruks trojkom, a upravo je kapiten Srbije poenima na 3:33 pre kraja meča stavila meč van domašaja Francuske.

Uspele su da priprete, pogodile su dve trojke preko Žones, ali je Srbija bez većih poteškoća sačuvala razliku i donela veliko slavlje Srbiji.

Ovo je selekciji Srbije drugo zlato, pošto su se prvi put na krov Evrope popele 2015. godine.