Savladali Ukrajinu: Austrija među 16 najboljih reprezentacija na EP

Fudbaleri Austrije pobedili su Ukrajinu sa 1:0 u meču trećeg kola grupe C i plasirali su se u osminu finala Evropskog prvenstva.

Euro 2020 nastavlja se za Marka Arnautovića, Aleksandra Dragovića i ekipu, a meč na Nacionalnoj areni u Bukureštu iznedrio je jednog mladog heroja.

Kristof Baumgartner je postao najmlađi strelac na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu i upravo on je rešio meč, pre nego što je morao van igre zbog povrede.

Austrija je skoro tokom svih 90 minuta kontrolisala dešavanja na terenu. Ukrajina nije pokazala ni deo kvaliteta koji se od nje očekivao, delovala je „uspavano“, pa nije čudo što su njeni protivnici daleko više šutirali ka golu i na kraju zasluženo pobedili.

Deset šuteva Austrije u prvom poluvremenu ka golu Ukrajine dovoljno jasno pokazuje koliko su igrači Andreja Ševčenka bili podređeni.

Bili su i malokrvni od samog starta, Austrijanci su sa više želje i energije ušli u meč, pa su i češće pretili i do poluvremena zaslužili da vode više.

Dali su samo jedan gol, ali su imali šansi za bar još dva. Crveno-beli su poveli u 20. minutu pogotkom Kristofa Baumgartnera.

On je bio spretan u petercu protivnika posle kornera koji je izveo David Alaba. Dotle su Austrijanci na Nacionalnoj areni u Bukureštu već imali nekoliko šansi.

Prvo je Aleksandar Dragović u 11. minutu glavom šutirao preko gola, potom je MArko Arnautović probao sa distance, ali je izblokiran.

Ukrajina je tek desetak minuta od gola Austrije, pa do isteka pola časa igre, bila konkurentna.

U tom periodu se i desila šansa i šut Ruslana Malinovskog koji je šutirao sa leve strane, a golman Austrije je sačuvao svoju mrežu.

Više posla je ipak imao Bushan. Skinuo je prvo šut Konrada Lajmera, sjajnom paradom, zatim je u 42. minutu Arnautović u sredini dobio pas od rezerviste Alesandra Šepfa i ostao sam pred golmanom.

Šutirao je po zemlji, veoma traljavo, pa ukrajinski čuvar mreže nije ni morao da reaguje. Do isteka nadoknade prvog poluvremena Arnautović i Lajner su imali još po jednu priliku, pa su Ukrajinci mogli da budu srećni što u prvih 45 minuta nisu primili više od jednog gola.

Šlager je u 50. minutu šutirao sa distance, Ukrajinci su malo živnuli na terenu, samo to nisu odmah pokazivali i kroz šanse.

Narednih desetak minuta prošlo je u mirnijem tempu bez većih prilika. Ukrajinci su malo razdrmali stvari slobodnjakom kada je Lajner umalo zatresao svoju mrežu.

Austrija je uspešno dozirala napade i usmeravala energiju na čuvanje rezultata, mada su njeni istureni igrači nastavili da pritiskaju odbranu Ukrajine.

To je rezultovalo odsečenim veznim redom Ševčenkovog tima, kome nisu pomogle ni izmene u vidu Cigankova i Marlosa. Do kraja meča igralo se u sporijem tempu koji je više odgovarao Austriji, koja je sačuvala prednost i otišla dalje.

U osmini finala Austrija će igrati protiv Italije, koja je grupu završila sa maksimalnih devet bodova i bez primljenog gola.