Srpsko-Bosanski duel u NBA: Jokić poslao Nurkića po “burek” i uputio pas za pobjedu Denvera

Nikola Jokić i Jusuf Nurkić su bili sjajni saigrači u Denveru. Dok reprezentativac BiH nije riješio da zatraži premještaj, jer mu se nije sviđalo što mu minutaža pada, a novajliji iz Srbije rapidno raste.

Vodili su mnogo bitaka od tada, a posljednju je Jokić riješio u svoju korist. I to kako.

Na gostovanje Portland Trejl Blejzersima, Denver je stigao uz četri pobjede u nizu, kao drugi tim Zapadne konferencije. Velike su bile ambicije Nagetsa, ali ništa manje ni domaćina, koji je pred ovaj derbi imao samo trijumf manje.

I, iako je Denver rano zagospodario terenom (38:26 dobio prvu četvrtinu, 30:27 drugu), kako je vrijeme odmicalo – tako je Portland bivao sve bolji.

Osim što je konstantno imao problem zvani “Šta da radimo s Jokićem!?”.

Jer, 23-godišnji srpski centar je pogodio prvih sedam šuteva iz igre. Blokirao Nurkića igrao odličnu odbranu. Ali, upornim Trejl Blejzersima, koji su se našli zbunjeni koliko dobro Nagetsi čuvaju njihovog najvećeg asa (Demijan Lilard je ubacio skromnih 15 poena, šutirajući 6/16), to nije smetalo da izbore dramatičnu završnicu. Baš dramatičnu.

Povedu jedni. Pa izjednačenje. Pa drugi. Pa neriješeno. I tako se “klackao” rezultat dok pri 110:110 na semaforu, 16,5 sekundi prije kraja, Nikola Jokić nije riješio da sludi trojicu čuvara. Primio je loptu, odglumio da će da šutne, pritom, košarkaškim žargonom reče, poslao Nurkića “po burek”, a poslije te finte je proigrao Gerija Herisa koji je iz ugla donio “+3” Denveru.

Tada su živci i onih koji navijaju za Portland i onih kojima je Denver u srcu, postali napregnuti.

Mekolum je, naime, brzo zakucao loptu u koš Nagetsa, kojima su sudije šest i po sekundi prije kraja dosudile izlazak van terena s loptom u posjedu.

Šokirani, tražili su da se pregleda snimak, arbitri su priznali da su pogriješili, ali je zbog tog prekida lopta morala da se ubaci u igru s vrlo teške pozicije – na Denverovoj polovini terena, maltene iz ugla.

I, uslijed presinga domaćih – ovoga puta su gosti stvarno izašli s loptom van terena. Portland je dobio novu šansu, lijepo izgradio priliku za Mekoluma, no njegov šut sa desne strane nije bio precizan – Denver je pobijedio sa 112:113.

Nikola Jokić je za 32 minuta na parketu postigao 15 poena. Poslije onih 7/7 iz igre promašio je pet narednih šuteva, među kojima i jedina dva dalekometna koja je uputio na ovom meču.

Ali, ekipi nije pomogao samo košgeterski – imao je i osam asistencija, uključujući onu ključnu, za posljednji pogodak gostiju na meču, a ostvario je i šest skokova, te po jednu “krađu” i blokadu. Dok je on bio na terenu, Nagetsi su dali dva poena više nego što su primili. Pobijedili su sa “+1”.

U redovima gostiju, po poenima su najistaknutiji bili Geri Heris (27), Pol Milsap (22) i Monte Moris (16), a kod domaćina Si-Džej Mekolum (33), Al Faruk Aminu (20) i Jusuf Nurkić, koji je uz 17 poena (šut 7/15) ostvario i 11 skokova, po dve blokade i “krađe”, te jednu asistenciju.