Vaterpolisti Srbije osvojili olimpijsko zlato, odbojkašice bronzu

Vaterpolisti Srbije su olimpijski šampioni! “Delfini“ su u finalu bili bolji od Grčke rezultatom 10:13 (3:6, 4:2, 2:2, 1:3).

Grčka je povela, ali su sa dva pogotka Pijetlovića i Filipovića srpski vaterpolisti stigli do prednosti.

Potom je viđena situacija koja je specifična za ove Olimpijske igre, shodno tome da video tehnologija nije korišćena u vaterpolu na ovaj način.

Nakon jednog napada Grka srpski golman je odbranio udarac, lopta je potom krenula ka njegovom golu, ali je on brzo reagovao i uspeo je da je zaustavi još jednom. U narednom napadu Rašović je postigao gol za 3:1. Ili, ipak ne…

Sudije su pregledale situaciju, ustanovile da je lopta ipak završila u golu pre nego što je golman Srbije uspeo da je uhvati, te je Grcima priznat pogodak, a Srbiji je isti oduzet. Rezultat je bio 2:2.

Srbija je potom odgovorila sa serijom od tri gola, da bi četvrtinu okončala prednošću od 6:3.

U drugoj deonici ekipa Dejana Savića nije stizala do pogodaka sa podjednakom lakoćom, što se odnosi i na one napade u kojima Srbija imala igrača više.

Na drugoj strani, Grčka je svoje prilike realizovala, a njeni igrači su uspevali da pogode i neke podosta teške udarce. U finišu druge četvrtine, kao posledica ovoga, rezultat je bio 7:7.

Međutim, Srbija je na poluvreme ipak otišla sa prednošću, jer je Prlainovićev lep pogodak bilo poslednje što je viđeno u prvih 16 minuta.

Velika borba viđena je u trećoj četvrtini takođe, Grčka je ponovo stigla do izjednačenja, kao i nekoliko prilika da povede, ali je Branislav Mitrović bio izvrstan na golu Srbije, a gol Prlainovića iznova je vratio prednost Srbiji. Rezultat u trećoj četvrtini je bio 2:2, ali je ukupna prednost Srbije iznosila 10:9.

Poslednja deonica je imala sličnu dinamiku, ali sa jednom razlikom – Grčka je izjednačila, ali je Srbija napravila seriju od tri gola bez odgovora suparnika.

Do kraja nije bilo golova i Srbija je stigla do drugog uzastopnog olimpijskog zlata.

Po tri gola postigli su Mandić, Jakšić i Prlainović, dok su najefikasniji u Grčkoj bili Vlahopulos, Funtulis i Skumpakis, svi sa po dva pogotka.

Opovrgle nepisano pravilo

Srbija je 2. avgusta u grupi pobedila Južnu Koreju 3:0 (25:18, 25:17, 25:15), a znate da je najteže na istom turniru dva puta pobediti istog rivala.

Jeste, ako niste Srbija.

Izabranice selektora Zorana Terzića opovrgle su ovo nepisano pravilo i u meču za treće mesto na Olimpijskim igrama u Tokiju pobedile još jednom Južnu Koreju maksimalnim rezultatom 3:0 (25:18, 25:15, 25:15), osvojile bronzu i time je srpska olimpijska ekspedicija oborila rekord iz Rija kada je osvojeno osam medalja (2 zlata, 4 srebra, 2 bronze).

Srbija se iz Tokija vraća sa devet odličja (2 zlata, 1 srebro, 5 bronzi, i čeka se da li će vaterpolisti da odbrane tron).

Na mestu gde su 2018. osvojile prvu svetsku titulu, Japanu, aktuelne vladarke planete i Evrope ispisale su novu stranicu istorije.

Prvi set prelomio je sve.

Od 5:2 do preokreta i 8:11, pa 10:13, a onda serija od pet poena za novi preokret i vođstvo 15:13.

Na 17:16 Južnokorejke su ispucale loptu u aut, već je zasijalo 18:16 na semaforu, ali su rivalke tražile čelendž. Ispostavilo se da je lopta pipnula u bloku Tijanu Bošković i sudije su vratile skor na 17:17.

Usledio je poen koji je sve promenio.

Prvi napad i dizanje za Tijanu, neuspešno, drugi napad i opet lopta na Tijanu, ne vredi, a onda je u trećem sama Tijana primila loptu, dodala do Maje Ognjenović, opet dizanje za Tijanu i dijagonala u polje uz krik Trebinjke:

– E, je*em ti mater da ti je*em!

Toliko je bila besna da je sve pustila iz sebe tokom narednih šest servisa. Poeni su se nizali (23:17) dok nije loptu zakucala u mrežu (23:18) i to je bio jedini poen rivalki do kraja seta – 25:18. Tijana je u prvom setu nanizala 14 poena!

U drugom setu su se rivalke držale do 8:6, a onda je krenula nova serija (13:6) uz dva bloka Mine Popović i dva napada Tijane Bošković.

Prednost je konstantno rasla, 18:10, pa 21:12, 24:14, na kraju još lakše osvojen set no prvi – 25:15.

Treći je krenuo lošije 1:4, ali onda brz preokret na 8:5, a onda sve po starom 14:7, 19:11, 23:13 i na kraju – 25:15.

Već 19. avgusta ove devojke su na novom zadatku, na Evropskom prvenstvu u Beogradu brane titulu Starog kontinenta osvojenu pre dve godine. Prvi rival BiH i Tijanina rođena sestra Dajana.