Velež eliminisao AEK, dalje idu i Partizan, Vojvodina i Čukarički, kraj za Borac i Hajduk

Fudbaleri Veleža plasirali su se u treće pretkolo Konferencijske lige nakon što su u dvomeču poslije boljeg izvođenja penala bili bolji od favorizovanog AEK-a.

U prvom meču odigranom na Grbavici bilo je 2:1 za “rođene”, a večeras je u Atini bilo 1:0 za grčki tim. U produžecima nije bilo pogodaka, a igrači Veleža su bili sretniji i spretniji u penalima pa su prošli u narednu fazu.

Krenulo je žestoko na obje strane. Prvu šansu imao je AEK u 10. minuti kada je Bogdanović dobro odbranio udarac Arauja. Samo četiri minute kasnije Ćosić je šutirao snažno iskosa, ali je Stanković bio priseban.

Igra se potom primirila do 34. minute kada je AEK imao kolosalnu šansu. Araujo je šutirao iz okreta, ali je lopta prohujala pored gola.

Igra se rasplamsala pa smo brzo vidjeli dvije odlične šanse na obje strane. Prvo je Stanković odbranio udarac Zajmovića koji je bio sam na petercu, a već u narednom napadu Tanković je silovito šutirao, ali je Bogdanović izvanredno reagovao. Do kraja poluvremena se igra ponovo primirila pa nije bilo promjene početnog rezultata.

Imao je AEK inicijativu u drugom poluvremenu, a blizu gola bio je Tanković u 52. minuti kada je neometan šutirao preko Veležovog gola.

U jeku napada domaćih, Velež je mogao u potpunosti šokirati domaće kada je Anđušić u 69. minuti izlomio dva igrača AEK-a i ostavio povratnu loptu za Ćosića koji je s desetak metara šutirao pored gola.

Krenuo je AEK potom žestoko do kraja utakmice po pobjedu, ali je odbrana Veleža na čelu s golmanom Bogdanovićem izdržala sve nalete pa pogodaka nije bilo sve do sudijske nadoknade. Sudija je produžio devet minuta, a u osmoj je Mantalos pogodio iz velike gužve za konačnih 1:0 nakon regularnih 90 minuta meča.

U produžecima nije bilo gotovo nikakvih uzbuđenja budući da su obje ekipe bile dosta umorne pa su uslijedili penali. Sretniji i spretniji bili su igrači Veleža koji su tako ostvarili plasman u narednu fazu takmičenja.

Velež će u trećem pretkolu Konferencijske lige igrati protiv švedskog Elfsborga koji je u dvomeču 2. pretkola u dva navrata razbio moldavski Milsami (4:0, 5:0) koji je ranije izbacio Sarajevo. Prvi meč Veleža i Elfsborga igra se već naredne sedmice.

Prolaz sa dvije pobjede

Partizan se plasirao u 3. kolo kvalifikacija za Ligu konferencija, pošto je i u revanšu u gostima pobijedio Dunajsku Stredu – 2:0 (1:0).

Prije sedam dana u Beogradu bilo je 1:0, pa je sa ukupnih 2:0 Partizan sačuvao maksimalan učinak srpskih klubova u evro-takmičenjima.

Već u 26. minutu je Popović spasao Partizan pošto je odbranio čist zicer Zuberu u situaciji jedan na jedan.

Na isti način je na drugoj strani Jedlička uzvratio u nadoknadi vremena u prvom poluvremenu, tako što je odbranio udarac Rikarda iz peterca i vrhovima prstiju ga sproveo do stative.

Partizan je u nastavku sve više gledao kako da prođe vreme, te da sačuva svoju mrežu, u čemu je uspijevao, ali su Slovaci ipak uspijevali da zaprijete. I to ozbiljno.

Posebno neugodno bilo je u 68. minutu kada je najprije Vujačić zakačio loptu kod šuta Šefera taman toliko da spase čist gol, a poslije kornera je Beskorovaljnij pogodio stativu!

Preživio je srpski tim, ali nije bio kraj. U 78. minutu je pravo niotkuda dosuđen penal za Dunajsku Stredu, poslije starta Siniše Saničanina nad Taivuom.

Švajcarski arbitar je procijenio da je to bio kazneni udarac, iako se činilo da je štoper Partizana startovao na loptu.

Ipak, na scenu je stupio mladi golman Popović i odbranio je udarac Hrvata Andrije Balića.

Samo dva minuta kasnije stigla je kazna i sve je bilo riješeno.

Saša Zdjelar je proigrao Rikarda Gomeša sa lijeve strane, a napadač crno-bijelih veoma efektno postigao gol za 2:0.

Partizan je i u četvrtoj utakmici ove sezone sačuvao svoju mrežu, a računajući i pripremne utakmice to je ukupno osam mečeva u nizu bez primljenog gola.

Slijedi duel protiv Voždovca u 3. kolu Linglong Superlige Srbije (nedjelja, 21.00), a onda let u Soči i veoma ozbiljan ispit.

U međuvremenu, u četvrtak od 14 sati, biće obavljen žrijeb za plej-of kvalifikacija za Ligu konferencija, na kome će par Soči – Partizan imati povlašćenu poziciju.

Naredni rival LASK

Fudbaleri Vojvodine u Novom Sadu pobijedili su litvanski Panevežis 1:0 (0:0) u revanšu 2. kolo kvalifikacija za Ligu konferencija.

Srpska ekipa je golom Čovića slavila u Letoniji, da bi potom na stadionu “Karađorđe” u Novom Sadu u sudijskoj nadoknadi postigla gol za pobjedu.

Tim trenera Slavoljuba Đorđevića se disciplinovano branio, pogotovo u finišu meča.

Gosti su u par navrata mogli do gola, ali zahvaljujući odbrani srpske ekipe i nedostatku koncentracije gostiju do toga nije došlo.

U posljednjem napadu na meču, Panevežis je nakon kornera pogodio stativu.

Lopta se odbila do mladog i talentovanog Kabića, koji je sa njom pretrčao čitav teren, izašao sam pred golmana gostiju, matirao ga i postavio konačan rezultat.

Ekipa Vojvodine se sa ukupnih 2:0 plasirala u treće kolo kvalifikacija za Ligu konferencija.

Protivnik u narednoj fazi biće im ekipa LASK-a iz Austrije.

Efikasniji na gostovanju

Fudbaleri Čukaričkog plasirali su treće kolo kvalifikacija za Ligu konferencija, pošto su večeras u drugom kolu eliminisali azerbejdžanski Sumgait 2:0 (2:0).

Poslije remija bez golova u Beogradu, Brđani su u Azerbejdžanu bili efikasniji i već poslije 16 minuta imali su dvostruko vođstvo.

Strijelci su bili Ibrahim Ndije u 9. minutu i Marko Docić (16) sa penala.

Ekipa Dušana Ðorđevića u trećoj rundi kvalifikacija igraće protiv boljeg iz dvomeča između Maribora i Hamarbija.

Bez golova na oproštaju

Fudbaleri Borca odigrali su večeras na Gradskom stadionu u Banjaluci neriješeno 0:0 protiv ekipe Linfilda iz Sjeverne Irske u revanš meču drugog kola kvalifikacija Lige Konferencija.

Time je Borac okončao ovogodišnju evropsku sezonu, a gosti iz Belfasta idu u narednu rundu takmičenja.

U prvom meču na ostrvu Banjalučani su poraženi rezultatom 4:0 i večeras im je bilo potrebno pravo čudo za prolazak dalje. Međutim, kako golova nije bilo, tu se i zaustavio san “crveno-plavih”.

Težak poraz

Hajduk je danas protiv Tobola u kvalifikacijama Konferencijske lige, na teškom gostovanju u Kazahstanu, doživio jedan od najtežih poraza u novijoj istoriji.

Kazahstanski tim slavio je rezultatom 4:1 pogocima Dušana Jovančića, Igora Sergejeva i Tagibergena i prošao dalje nakon produžetaka.

U prvoj utakici Hajduk je na Poljudu slavio 2:0.