Nadal nakon pet sati igre savladao Tima i plasirao se u polufinale US Opena

Španac Rafael Nadal savladao je Dominika Tima u meču četvrtfinala US Opena nakon gotovo pet sati igre, a konačan rezultat glasio je 3:2 u setovima (0:6, 6:4, 7:5, 6:7, 7:6).

Austrijanac je furiozno otvorio meč, u prvom setu u potpunosti je nadigrao prvog igrača svijeta, a Nadal je uspio osvojiti samo sedam poena. Timu je trebalo 26 minuta da rezultatom 6:0 u potpunosti razbije Španca i stigne u prednost od 1:0 u setovima.

Poučen lekcijom iz prvog seta, Nadal je puno bolje zaigrao u nastavku meča. Oba tenisera su u drugom setu igrala poprilično sigurno na svoj servis, a onda u osmom gemu Nadal pravi prvi break na meču, stiže u vodstvo od 5:3, da bi već u sljedećem gemu Austrijanac uzvratio istom mjerom. Ipak, Nadal u desetom gemu pravi novi break, osvaja šesti gem i stiže do poravnanja u setovima (1:1:).

Slično kao u drugom, oba tenisera igrala su dobro na svoj servis na početku trećeg seta, a prvi break napravio je Tim u sedmom gemu kada stiže do vodstva od 4:3. Nadal je u desetom gemu vratio stvari na početak, stiže do rezultata 5:5, a onda kod vodstva od 6:5 pravi novi break i u potpunosti preokreće rezultat u svoju korist.

Sjajan meč nastavljen je i u četvrtom setu kada opet Tim prvi pravi break, stiže do vodstva od 3:1, no Nadal se u osmom gemu opet vratio i pobjednik četvrtog seta odlučen je tek nakon tie-breaka. Tu se bolje snašao Austrijanac koji rezultatom 7:4 u tie-breaku vodi meč u peti set.

Odlučujući set donio je najbolju moguću igru i jednog i drugog tenisera, obojica su igrali odlično na svoj servis, a identično kao u četvrtom, pobjednik je odlučen tek nakon tie-breaka u kojem je Nadal rezultatom 7:5 stigao do velike pobjede i plasmana u polufinale.

Prvi teniser svijeta u polufinalu će igrati protiv Argentinca Huana Martina del Potra.