Srbija bolja od Turske u Istanbulu

Srbija je ostvarila novi trijumf u kvalifikacijama za Mundobasket, pošto je u Istanbulu savladala Tursku 79:72. „Orlovi“ su briljirali u prvom poluvremenu, a u nastavku su dozvolili protivniku da dođe do izjednačenja, ali su na kraju ipak odneli pobedu. Nikola Jokić bio je najefikasniji u ekipi Svetislava Pešića. Vasa Micić se oporavio od povrede. Srbija se sada okreće Evrobasketu, na kojem prvi meč igra u petak.

Malo je nedostajalo da srpski košarkaši ispuste 21 poen prednosti, koliko su imali na startu drugog poluvremena, ali su u neizvesnoj završnici u “Sinan Erdem” dvorani u Istanbulu ipak došli do pobede.

Izuzetno važan trijumf izvojevali su „orlovi“, čime su se u potpunosti vratili u igru kada su kvalifikacije za Mundobasket u pitanju, ali i uručili najbolji poklon za selektora Svetislava Pešića, koji je proslavio 73. rođendan.

Srbija je odigrala dva dijametralno suprotna poluvremena, pa je na kraju imala i dosta sreće da dođe do pobede, koju je po svemu prikazanom u Istanbulu i zaslužila.

U prvom poluvremenu sve je polazilo za rukom “orlovima” – već u prvoj deonici stekli su dvocifrenu prednost, koja je na poluvremeu, posle trojke Kalinića sa pola terena, iznosila 19 poena.

Sve je u prvih 20 minuta funkcionisalo u srpskom timu. Odbrana je bila fantastična, Turska u pojedinim trenucima nije videla naš koš, dok je u napadu igra bila raznovrsna.

Jokić je bio dirigent u napadu, već u prvih 20 minuta ubacio je 19 poena, ali i otvarao prostor za saigrače da iz drugog plana dođu do svojih poena.

U nastavku se situacija na terenu preokrenula, a za to su najzaslužniji Čedi Osman i Alperen Šengun, koji su pogađali gotovo iz svih oružja.

Turska je topila prednost “orlova” iz minuta u minut, Jokić je možda i predugo bio na klupi, dok je ritam srpskog tima poremetio i rani peti faul kapitena Lučića.

Domaća ekipa je na tri i po minuta pre kraja utakmice došla do izjednačenja (71:71), ali je do kraja meča ubacila samo jedno slobodno bacanje i to posle dosuđene tehničke greške Kaliniću.

Upravo je krilo srpskog tima i novi košarkaš Barselone ubacio izuzetno bitnu trojku, da bi do kraja meča posao odradila odbrana.

Srbija je tako došla do izuzetno bitne pobede kojom je zadržala lepe šanse da se nađe na Mundobasketu, ali do kraja kvalifikacija ostalo je da se odigraju još četiri kola.

Jokić je bio najefikasniji u srpskom timu sa 24 poena, Gudurić i Kalinić dodali su po 14, dok je Lučić završio sa 11.

U turskom timu najbolji je bio Osman sa 22 poena, Korkmaz je ubacio 18, a Šengun 17 poena.

Selektora Pešića može da raduje i činjenica da se Vasa Micić oporavio od povrede zadobijene u duelu sa Grčkom i zauzeo svoje mesto startnog plejmejkera.

Kvalifikacije za Mundobasket nastavljaju se u novembru, a “orlovi” se sada okreću Evrobasketu, koje počinje u četvrtak, a Srbija prvi meč na turniru igra u petak.