SAD bombardovale Iran, Iran napao Kuvajt i Bahrein. Tramp: Možda nećemo biti razumni

Sjedinjene Američke Države su drugi dan zaredom bombardovale i izvele napad na ciljeve u Iranu što je, navodi se, odgovor na iranski napad na tanker s naftom u Ormuskom moreuzu.

“Američki avioni upravo su napali iranska skladišta projektila i dronova te obalske radarske stanice zbog novog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre”, napisao je američki predsjednik Donald Tramp na društvenoj mreži Truth Social.

S druge strane, Iran je optužio Sjedinjene Američke Države da su isključivi krivac za prekid primirja. Iranski mediji su izvijestili o nekoliko eksplozija u regijama Sirik i Kešm na jugu zemlje.

“Možda će doći trenutak kada više nećemo niti moći niti htjeti biti razumni. Tada ćemo biti prisiljeni vojno dovršiti posao koji smo vrlo uspješno započeli. Bude li se to ikada dogodilo onda Islamska Republika Iran više sigurno neće postojati”, dodao je Tramp na Truth Socialu.

Američka centralna komanda je uz ove navode predsjednika Trampa dodalo da su američki avioni ciljali “iransku vojnu infrastrukturu, komunikacijske sisteme, lokacije protivvazdušne odbrane, skladišta dronova i objekte za polaganje mina”.

Iran napao američke baze u Kuvajtu i Bahreinu

Iranska mornarica i avio-snage pokrenuli su zajednički napad, u kojem su bili uključeni i dronovi, na Kuvajt i Bahrein kao odgovor na američke napade nekoliko sati ranije, izvijestili su iranski mediji.

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) je tome dodao da će u budućnosti reagovati još odlučnije ukoliko se prekrše sklopljeni sporazumi te da će svaka neprijateljska agresija dobiti žestoki odgovor.

“Američke baze u regiji mogle bi doživjeti pakao ovih dana”, poručio je iranski Korpus islamske revolucionarne garde.

Iranske udare na Kuvajt i Bahrein potvrdio je Reutersu neimenovani američki zvaničnik navodeći da se “situacija još uvijek razvija”. Dodao je da nema prijavljenih američkih žrtava ili veće štete na američkim objektima na Bliskom istoku.

Iran potvrdio “odlučnost u nakani da obrani suverenitet”

Iran je naknadno objavio da je “odlučan u nakani da odbrani svoj suverenitet” nakon najnovijih američkih napada na zemlju, pri čemu se obje strane međusobno optužuju za kršenje krhkog primirja koje je na snazi u trenutku kada započinju pregovore o rješavanju sukoba na Bliskom istoku.

“Iran oštro osuđuje zračne napade američke terorističke vojske na nekoliko nadzornih i kontrolnih objekata na južnoj obali zemlje u ranim jutarnjim satima u nedjelju”, saopštilo je iransko ministarstvo spoljnih poslova, istaknuvši “odlučnost u nakani da odbrani nacionalni suverenitet Irana” od američke “agresije”.

Pročitajte još

Popularno